Vb na wycieczce

     24 maja klasa 5 B wybrała  się na wycieczkę do Parku Linowego ,,Wyspa Przygody Opatowicka". Jest to kompleks nadrzewnych atrakcji (kładek, mostków, siatek, drewnianych platform itp.). Na początku każdy dostał sprzęt, dzięki, któremu mógł bezpiecznie poruszać się po wszystkich atrakcjach parku. Następnie wszyscy obejrzeli krótki kurs jak obchodzić się z zabezpieczeniami. Pierwszy tor – świstak, był najłatwiejszy, więc każdy poradził sobie z nim bez problemu.

     Przy drugiej trasie - wiewiórce, podzieliliśmy się na pięcioosobowe grupy. Ten tor sprawił nam już małe problemy, gdyż znajdowały się tu m .in. belki poukładane jedna za drugą na odległość ok. 50 cm. Po bokach zaś, pozawieszane były sznurki. Przechodząc po tym wszystko kiwało się na boki. Drugą niełatwą przeszkodą okazała się huśtawka! Trzeba było bowiem wskoczyć na nią i trzymać się mocno, dopóki nie dojechała do końca.

     Trzecią, zarazem ostatnią trasą  był - dzięcioł. Tutaj natknęliśmy się na trzy ,,tunele", które były również zamieszczone koło siebie, lecz na odległość 40cm. Zdaniem moim i moich koleżanek najlepszą atrakcją była ,,tyrolka". Jest to przeszkoda, na którą trzeba się przypiąć specjalnym urządzeniem i jedzie się do przodu wprost w materace.

     W drodze powrotnej wstąpiliśmy na pół godziny do McDonald 's. Każdy się bardzo  cieszył. Najedzeni wróciliśmy do szkoły, spod której każdy poszedł do domu. Wycieczka bardzo mi się podobała, ilość emocji i adrenaliny sprawiły, że była ona wyjątkowa. Na pewno nigdy jej nie zapomnę.

opracowanie: Ola Piskorek kl. Vb

Przyroda w kadrze

      Dnia 11 czerwca br. uczniowie klas IV – VI brali udział w niezwykłych zajęciach edukacyjnych na terenie wrocławskiego Lasu Pilczyckiego, których głównym celem było nagranie filmu przyrodniczego. Pod okiem specjalistów w dziedzinie filmu młodzi przyrodnicy zapoznali się z tajnikami filmowania oraz przy pomocy profesjonalnego sprzętu zebrali fascynujące ujęcia flory i fauny. Wymagało to od nich przede wszystkim cierpliwości, sprytu oraz uważnego obserwowania świata przyrody. Efekty ich ciężkiej pracy będziemy mogli zobaczyć już niebawem.

A oto ten film:

opracowanie: mgr Alicja Dutkowiak i mgr Grażyna Zawadzka

Zawodnicy WKS "Śląsk" w naszej szkole

fot. D. Reus

Lekcja otwarta dla przedszkolaków

     W dniu 29 kwietnia w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta pt. „Poznajemy przyrodę”, przygotowana przez panią Grażynę Zawadzką oraz uczniów z koła przyrodniczego – „Klub Młodego Odkrywcy”. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 125 we Wrocławiu. Podczas warsztatów przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały pokazy eksperymentów, jak również same mogły na chwilę stać się małymi chemikami.

 

opracowanie: mgr Grażyna Zawadzka

Trzydniowa wycieczka do Krośnic

     8-9 maja uczniowie klasy 5d i 6d uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. Podczas warsztatów mieliśmy okazję poznać piękno przyrody Doliny Baryczy.  Obserwowaliśmy polujące bieliki, kormorany, czaple, bociany i wiele innych ptaków. Uczyliśmy się jak rozpoznawać ich głosy. Zwiedziliśmy galerię ziemi, gdzie Pan Janusz Talaga opowiadał nam o tajemniczych właściwościach minerałów. Poznawaliśmy tajemnice grudki ziemi pod mikroskopem. Oto fotorelacja z naszego wyjazdu.

 

opracowanie: Jakub Biernacki

     22 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły wybitnego paleontologa, prof. dr hab. Leonida Rekovetsa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

     Profesor wygłosił dla uczniów klas VI naukowa prelekcję, wzbogaconą unikalną kolekcją cennych okazów kopalnych (roślin i zwierząt), mającą na celu zapoznanie uczniów z niezwykle ciekawą, a zarazem bardzo ważną dziedziną nauki, jaką jest PALEONTOLOGIA.

     Wysłuchana prelekcja uświadomiła młodzieży, jak wielce znaczący wpływ na rozwój flory i fauny Świata wywarły różnorodne formy życia, istniejące na Ziemi miliony lat temu oraz wzbudziła w nich chęć do dalszego zgłębiania bogactw naszej niezwykłej planety.

Dzień Ziemi -22 kwietnia 2013 r.

opracowanie: mgr Alicja Dutkowiak

fot. D. Reus

Sprawdzian szóstoklasisty - 4 kwietnia 2013 r.

Relacja w TVN 24
Relacja w TVN 24

Dzień Kobiet

     8 marca 2013 r. klasa IV c miała zaszczyt zaprezentować się w programie artystycznym z okazji święta wszystkich pań i dziewcząt. Do współpracy na scenie zaproszeni też zostali koledzy z klasy V c i VI c. Wspólnymi siłami przedstawili zabawną wędrówkę kobiet przez wieki – od Ewy, poprzez starożytne ziemskie kobiety i średniowieczne damy do współczesnej dziewczyny. Składali im hołd przedstawiciele tej brzydszej płci, którzy wystąpili w różnych rolach: Adama, człowieka jaskiniowego, średniowiecznego rycerza, walecznego Indianina.

     Młodzi artyści zasługują na uznanie i pochwałę, tym bardziej, że był to ich debiut na deskach teatralnych. Wielu musiało pokonać tremę i przełamać własne opory i obawy przed występem.

     Życzymy wszystkim kobietom i kobietkom wszystkiego najlepszego, aby rozlewały swój czar i promieniały blaskiem swego piękna, czułości i wrażliwości.

opracowanie: mgr Krystyna Sikora i mgr Daria Piórek

fot. J. Biernacki

Szkolny Turniej Biblijny - 5 marca 2013 r.

     5 marca 2013 r. 40 uczniów z kl. IV-VI naszej szkoły stanęło do rywalizacji w kolejnej edycji Szkolnego Turnieju Biblijnego. Wsparciem dla dzieci byli ich rodzice, a czasem dziadkowie, wujowie, a nawet dorosłe rodzeństwo. Piękno Ewangelii wg św. Łukasza odkrywane w rodzinie ma swą szczególną wartość. Szkoła, która patronuje takim zmaganiom staje się wyjątkowym miejscem nie tylko na czas konkursu. Wszak Roman Brandsaetter pisał o Biblii:

Na Tobie uczyłem się żyć.
Na Tobie uczyłem się czytać,
Na Tobie uczyłem się pisać,
Na Tobie uczyłem się myśleć,
Na Tobie uczyłem się prawdy,
Na Tobie uczyłem się prosić o odpuszczenie grzechów,
Na Tobie uczyłem się kochać,
Na Tobie uczyłem się mądrości,
Na Tobie uczyłem się przebaczenia,
Na Tobie uczyłem się pokory,
Na Tobie uczyłem się modlić.

     Przedsięwzięcie wymagało współpracy wielu osób. Zaangażowanych nauczycieli i życzliwej dyrekcji, pomocnych pań z obsługi i hojnych sponsorów. Trud ma sens, bo piękne są jego owoce... 

Wyniki:

I miejsce: Łukasz Foryś kl. Va

II miejsce: Magdalena Jankowy kl. VIb

III miejsc:e Amelia Charatonik kl. IVb

IV miejsce: Aleksandra Widanka kl. VIa

V miejsce: Alicja Matecka kl. VId

opracowanie: Dariusz Reus

fot. J. Biernacki

Internetowy teatr TVP w naszej szkole - 20 lutego 2013 r.

Lalki

Uszyliśmy szmaciane, charytatywne laleczki!!!

Zapraszamy na 

   KIERMASZ LALEK !

Koszt laleczki to jedyne 10 zł. (można ofiarować więcej J).

10 złotych to zdrowie i życie jednego dziecka w Czadzie!

Laleczki można zakupić w czasie zebrania z rodzicami

23 stycznia 2013 r.  oraz  25 stycznia 2013 r.( po apelach na godzinach wychowawczych)

 

opracowanie: mgr Małgorzata Sobczyk

Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2012 - wernisaż - 14 grudnia 2012 r.

    Rokrocznie bierzemy udział w konkursie rzeźbiarskim dla dzieci i młodzieży „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska". Na wystawie pokonkursowej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu znalazły się dwie szopki. Nagrodzona praca Filipa Pawłowskiego z kl. VI d oraz zakwalifikowana do wystawy praca Karoliny Marek z kl. II b oraz Bartka Marka z kl. VI a.

    Warto odwiedzić tę wystawę z całą rodziną. Formy prac robią niesamowite wrażenie. Oto fotorelacja z wernisażu:

opracowanie: Dariusz Reus

Mikołajkowe zawody sportowe - 6 grudnia 2012 r.

fot. D. Reus

Na Radosnej Paradzie Niepodległości - 11 listopada 2012 r.

     11 listopada, to jedno z najważniejszych świat państwowych w naszym kraju.  Jak każdy z was dobrze wie, obchodzimy wtedy Dzień Niepodległości.  W tym roku nasza szkoła ponownie wzięła udział w Radosnej Paradzie Niepodległości organizowanej na wrocławskim Rynku. Tym razem na nasze narodowe stroje składały się białe i czerwone skrzydła autorstwa pana Jakuba Biernackiego. Dodatkowo naszą grupę wzbogaciły cheerleaderki w pięknych narodowych barwach, które radośnie wymachiwały pomponami. Nad całością naszego projektu czuwała pani Dyrektor Jolanta Milczyńska oraz nauczyciele naszej szkoły.

    Podobnie jak w ubiegłym roku, teraz również mieliśmy okazję zobaczyć kawalerię Wojska Polskiego oraz oczywiście podziwialiśmy ogłuszającą salwę ku czci poległych bohaterów Polski. Trasa marszu przebiegała tak samo jak w roku ubiegłym. Pierwszym oraz końcowym etapem marszy był Rynek, dalsza część  trasy wiodła przez ulice: Ruską, Kazimierza Wielkiego i Świdnicką. W tym roku również było nas wszędzie pełno, a nasze hasło „Nie ma radości bez niepodległości” udzielało się wszystkim wokoło. Do zobaczenia na następnej paradzie!!!

 

opracowanie: mgr Krzysztof Basak

Turniej historyczny - 9 listopada 2012 r.

     9 listopada po raz kolejny uczciliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przez kilka tygodni przygotowywali się do międzyklasowego turnieju zorganizowanego z tej okazji.

    Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia animowanej historii Polski -ośmiominutowej podróży w czasie, która przypominała najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego narodu. Następnie uczniowie zmierzyli się z konkurencjami, takimi jak: test wiedzy, konkurs pieśni legionowych i recytacja wiersza o tematyce niepodległościowej. Jury oceniło także gazetki klasowe pt. "Radosna Niepodległa", a wybrani przedstawiciele klas zaprezentowali przebrania pod hasłem „Polska widziana oczami młodego Polaka”.

    Po emocjonujących zmaganiach udało nam się wyłonić zwycięzców, a wyniki na poziomie klas przedstawiają się w następujący sposób:

Klasy 4

I miejsce 4a

II miejsce 4b

III miejsce 4c

 

Klasy 5

I miejsce 5a

II miejsce 5c

III miejsce 5b

IV miejsce 5d

 

Klasy 6

I miejsce 6d

II miejsce 6b

III miejsce 6c


opracowanie: mgr Dominika Janowicz

Przedstawienie z okazji KEN - 12 października 2012 r.

Wizyta w muzeum - 2 października 2012 r.

     2 października uczniowie klasy IV c i V c wraz z opiekunami wybrali się do Pałacu Królewskiego  na lekcję muzealną na temat dawnego Wrocławia. 

      Już w progu przywitała nas pani muzealnik w kostiumie średniowiecznej damy. Zaproponowała wspólne zwiedzanie królewskich komnat i opowieść o początkach naszego grodu. Przyjrzeliśmy się makiecie prastarej części miasta -  Ostrowa Tumskiego z XI wieku. Dowiedzieliśmy się, że katedra była kilka razy przebudowywana aż otrzymała dzisiejszy kształt. Poznaliśmy zawody rzemieślników w dawnej Polsce. Były to m.in.: dekarz, bednarz, cieśla, garncarz, bartnik, woziwoda. 

     Oprócz udziału w lekcji  zrobiliśmy rekonesans po całym muzeum, aby zorientować się , jakie zbiory sztuki można w nim obejrzeć. Najciekawsza była sala z kolekcją malarstwa i broni,  a także wystawa poświęcona zbiorom Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego od 1946roku do czasów współczesnych.

                                                                            K. Sikora, D. Piórek, R. Żurawski

 

opracowanie: mgr Krystyna Sikora

Gala stypendystów - 25 września 2012 r.

      W dniu 25.09.12 r. w Filharmonii Wrocławskiej odbyła się uroczysta Gala wręczenia stypendium Uczniowskiego Programu Stypendialnego za wybitne osiagnięcia naukowe, sportowe i artystyczne za rok szkolny 2011/2012. Wśrod 50 laureatów Dolnego Śląska znalazło się dwoje uczniów SP 46: Karolina Ryba - absolwentka i Adam Górkiewicz, uczeń klasy 5b. GRATULUJEMY!

opracowanie: wicedyrektor Beata Reus

Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 3 września 2012 r.

    Panie Jezu, dziś pierwszy dzień szkoły, znów stajemy przed Tobą pełni obaw, entuzjazmu i ciekawości, co spotka nas w tym roku. Pragniemy przeżywać go razem z Tobą i Tobie oddawać wszystko, co przyniesie.

 •         (piłka)
  „aby wiara wasza opierała się na mocy Bożej”

Opiekunie nasz najlepszy, przynosimy Ci w darze piłkę, symbol naszych wakacyjnych przygód
i radości, dziękujemy, że mogliśmy wrócić z nich zdrowi i bezpieczni.

 •         (podręczniki do religii)
  „Nie odstępuję od Twoich wyroków, albowiem Ty mnie pouczasz”

Nauczycielu nasz najdroższy, oddajemy Ci w darze nasze szkolne podręczniki, z których chcemy czerpać mądrość i wiedzę, jak mamy dobrze i pięknie żyć. Prosimy, prowadź nas Swoją drogą.

 •         (świeca)
  „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę”

Światłości najjaśniejsza, niesiemy w darach świecę, symbol Twojej nieustannej obecności wśród nas, prosimy oświecaj nasze umysły i rozjaśniaj wszystkie ciemne miejsca Swoim Słowem.

 •        (chleb i wino)
  „Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”

Miłości nieskończona, przynosimy Ci w darze chleb i wino, wierzymy, że za chwilę staną się na ołtarzu Twoim Ciałem i Twoją Krwią. Prosimy, przemieniaj nasze serca Twoją miłością, abyśmy mogli dzielić się nią z innymi. 

 

   Tak modliliśmy się w kościele Chrystusa Króla we Wrocławiu w dniu inauguracji nowego roku szkolnego.

opracowanie: mgr Agnieszka Chlipała

fot. D. Reus

Inauguracja nowego roku szkolnego - 3 września 2012 r.

fot. D. Reus